fbpx

Často sa stretávame s požiadavkou, znižovať teplotu keď odídem do práce, potom si ju zvyšovať, keď mám prísť domov, v noci aby teplota bola nižšia o 2-3°C….  a cez víkendy nech je to úplne ináč.

Zo skúseností vieme, že takéto riadenie teploty nemá žiadnu úsporu v energiách a jediný efekt je rozkývaná teplota v dome, ktorú je problém ustáliť. Stáva sa to o to skôr, ak má majiteľ domu inteligentné riadenie, nielen vykurovania ale aj ostatných elektrických spotrebičov. Vieme, že firmy ponúkajúce tieto systémy, túto vlastnosť pozdvihujú s tým, že majiteľ si vie riadiť teplotu v dome na diaľku a naprogramovať rôzne profily na jednotlivé dni v týždni. Z našej skúsenosti a skúseností našich zákazníkov vieme, že takéto časté požiadavky na zmeny teploty nie sú ekonomické a už vôbec nie dosiahnuteľné.

Účelovo sme napísali „časté požiadavky na zmeny teploty“, pretože vieme, že v nízko-energetickom dome s tepelnými stratami 6kW o celkovej podlahovej rozlohe 80-100m2 dôjde k poklesu teploty o 2-3°C za 1-2 dni. Toto je osobná skúsenosť z rodinného domu, kedy majiteľ domu zistil poruchu na vykurovaní až po 2 dňoch, kedy citeľne poklesla teplota v dome o 2 °C.

teploty v jednotlivých miestnostiach domu bytu

Takýto jav je ale žiadaný, pretože máme domy s dobrými tepelnými vlastnosťami, úniky tepla sú minimálne a pri pasívnych domoch je to ešte výraznejšie. Keď k tomu pripočítame rekuperáciu vzduchu, kde je vypočítané, že až 40% únikov tepla je práve vetraním a práve rekuperácia tepla z tých 40% únikov tepla dokáže ušetriť 80-90%, dostávame sa na skutočných požadovaných zmien v priestore o 1°C až za 1-2 dni. To znamená, že ak dám požiadavku na zmenu teploty v priestore o 1°C, túto zmenu teploty reálne pocítim až za 1-2 dni.

Už v nízkoenergetických domoch je citeľný pokles teploty o 2-3°C za 1-2 dni

Našim zákazníkom preto odporúčame na „triezve“ riadenie teploty v nových rodinných domoch a výraznejšie poklesy teploty v dome odporúčame, až pri dlhších odchodoch z domu ako je 14 dní. Je potrebné rátať nielen s reálnym poklesom požadovanej teploty, ale keď prichádzam domov, taktiež s nábehom požadovanej teploty. Čas nábehu, reálne zvýšenie požadovanej teploty je ešte obmedzené, maximálnou hygienickou teplotou podlahy čo je 28°C.

Odporúčame – akúkoľvek zmenu požadovanej teploty v priestoroch, len pri dlhodobom opustení domu alebo bytu.

Z tohto celého nám vyplýva, že programovanie teplotných kriviek, poklesov a nábehov, podľa toho, či som doma alebo v práci u klasických rodinných domoch stráca zmysel a jediné čo si nastavím, je požadovaná teplota v jednotlivých miestnostiach.obývačke a kuchyni nastavujeme väčšinou na 21-23°C, kúpeľňa   23-25°C, spálňa a detská izba 19-21°C. Táto teplota sa udržiava po celé vykurovacie obdobie a až odchod na 3 týždňovú dovolenku túto teplotu ovplyvní a je možné ju celkovo znížiť o 2 °C v celom dome.

 

Aké máte skúsenosti s častými zmenami teplôt v priestoroch?

Napíšte nám ich nižšie do diskusie.

author avatar
Bohuš Žila