Neobyčajné spojenie BM Elektro a horúcej Afriky to je podpora výstavy reportážnych fotografii z Toga s názvom MAMBA * VODA * AFRIKA. Tvorca, Miroslav Vojtek, fotografii a BM Elektro Vás pozývajú na výstavu fotografii, ktorá sa uskutoční v dňoch 8. – 20. 11. 2016. Slávnostné otvorenie s prítomnosťou známych osobností a televízie či rádia bolo 8.11.2016 so začiatkom o 17:00 v priestoroch Bystricej radnice.

Slávnostné otvorenie výstavy bolo naozaj magické. Dôvodom neboli len fotografie z horúceho afrického TOGA a príjemná atmosféra Informačného centra Banská Bystrica ale aj hudobno – tanečné zoskupenie BAKURUBA. Fotografie zobrazujú každodenný život v Togu ale aj africkú prírodu so všetkým čo k nej patrí.

BM Elektro, s. r. o. sa stalo hlavným sponzorom tejto akcie. Nebolo to len zo zištných dôvodov. Bola v tom najmä pomoc priateľovi Miroslavovi Vojtekovi, vystavovateľovi fotografii.

 

Togo kolíska VOODOO

 

Tento náboženský kult má svoje korene v západnej Afrike, kde sa na území krajín Toga a Benin praktizuje dodnes. Ku kultu voodoo sa viaže celý rad zľudovených mýtov a povier (napríklad o prepichovaní bábik), ktoré vznikli predovšetkým na základe pokriveného spodobovania tohto náboženstva ako akéhosi “kultu zla a čiernej mágie“ v hororových filmoch.

 

Koloniálna minulosť Toga

 

V druhej polovici 19.storočia, kedy sa Nemecko stalo koloniálnou veľmocou sa aj Togo stalo jeho súčasťou.  Potom britsko-francúzskym mandátom britského Spoločenstva a potom francúzskym poručenským územím v rámci OSN. Nezávislosť získalo roku 1960 a podľa ústavy z roku 1980 je republikou v čele s prezidentom.

Súčasným prezidentom je Faure Gnassingbé. Práve on pozval Miroslava Vojteka do Togskej republiky aby vznikli tieto fotografie a aj na Slovensku sa vedelo čosi viac o tejto krajine, ktorá je rozlohou veľká ako Švajčiarsko ale ekonomicky je jednou z najchudobnejšch krajín sveta. No i napriek tomu obyvatelia Toga sú dobrosrdečný a usmievaví, čo vidieť i na fotografiách.

Ak vás toto krátke entrée zaujalo a ste obdivovateľom Afriky, jej kultúry či prírody, tak navštívte výstavu. Pre verejnosť sú fotografie vystavená v priestoroch Bystrickej radnice denne až do 20.11. 2016. Pri pohľade na ne vás určite zahreje v týchto studených jesenných dňoch.

Share This