Rekonštrukcia elektrických rozvodov v dome – paneláku (135bj)

Oremburská 7-15, Banská Bystrica

135

Odberných miest

45

Rozvádzačov

5x

HDS skrinka

Rekonštrukcia elektrických rozvodov v dome – paneláku

V paneláku prebehla kompletná rekonštrukcia elektrických rozvodov spoločných priestorov. Jednalo sa o oceľoplechové rozvodnice (OCEP) umiestnené na chodbách bytovky na každom podlaží. Boli vymenené stúpacie hlavné vedenia, drôtovanie v rozvodnici, hlavné ističe pre byty a vývodové svorkovnice pre byt. Na stupačkové svorkovnice boli použité svorkovnice s krytmi HSV 95 K 4pol  a pre EPS SVK 95 1pol.

Rozvody v spoločných priestoroch boli prevedené v PVC HF bezhalogenových lištách s použitím nehorľavých a bezhalogenových káblov.

Súčasťou rekonštrukcie boli aj nové prívody pre byty v prevedení 1F s použitím bezhalogenových N2XH-J 3×6 káblov. Popri prívode do každého bytu bol privedený ešte vodič na ochranné pospojenie – vyrovnanie potenciálov v celej bytovke.

Prepäťová ochrana bola použitá kvalitná aj so zvodičom bleskových prúdov v každom vchode samostatne a to SALTEK FLP B+C MAXI V.

V pivničných priestoroch boli vedené nové rozvody svetelných a zásuvkových obvodov v PVC HF lištách a káblami N2XH-J (bezhalogenové). Osadené boli nové spínače a svietidlá s rozmiestnením podľa projektu a usmernenia predsedu spoločenstva.

Svietidlá na mediposchodiach a aj na chodbe pred bytmi boli použité radarové s HF senzorom a LED žiarovkou.

Súčasťou svetelných rozvodov na schodišti boli aj núdzové svietidlá so zálohou svietenia až na 1 hod pri výpadku elektrickej energie. Jedná sa o osvetlenie únikových ciest pri evakuácii bytovky (mimoriadne udalosti).

Realizácia bola ukončená odovzdaním diela do užívania, skreslený projekt skutočného prevedenia a vypracovaná východzia – prvá odborná prehliadka a odborná skúška (OPaOS – revízna správa).

Všetky rozvodnice boli z vonkajšej strany natreté vonkajšou farbou – šedá tmavá s označením rozvodníc podľa platných noriem.

Bratislava – Nitra – Trnava
Žilina – Martin – Ružomberok – Liptovský Mikuláš
Banská Bystrica – Zvolen
Články z kategórie ElEKTROINŠTALAČNÉ PRÁCE
Ako si správne vybrať svetlo do domácnosti

Ako si správne vybrať svetlo do domácnosti

Prerábate váš dom či byt, alebo len uvažujete o zmene svietidiel. Tak tento článok by Vám mohol pomôcť pri výbere toho správneho. Nie je svetlo ako svetlo. respektíve výber osvetlenia do jednotlivých miestností vo vašej domácnosti by mal uvážený. Inak vyberáme svetlo do kúpelne a inak do obývačky. Na čo je však dôležité myslieť vždy je jeho funkčná vlastnosť pred dizajnom a úspora nákladov správnym výberom svetelných zdrojov.