fbpx

Vedeli ste, že svetlo so senzorom dokáže v spoločných priestoroch vo vašej bytovke ušetriť až 80 % elektrickej energie? Senzorové osvetlenie v bytovom dome je ideálnou a praktickou voľbou, ktorá všetkým obyvateľom zabezpečí bezpečnosť a vyšší komfort. A samozrejme, ušetrí aj financie obyvateľov bytovky.

Aké sú jeho výhody, koľko druhov existuje a prečo by ste mali pri výmene rozvodov investovať aj do výmeny pôvodných svetiel za senzorové, sme zhrnuli práve v tomto článku.

Čo vám senzorové osvetlenie ponúkne?

To, že vďaka nemu všetci v bytovke ušetria, už vieme. Senzorové osvetlenie však okrem úspory financií prináša aj množstvo ďalších výhod. Osvetlenie sa s ním zapína automaticky v mieste pohybu a nie na všetkých poschodiach ako to býva pri bežných typoch osvetlenia.

V prípade pivníc, kde obvykle ešte bývajú svetlá, ktoré po sebe treba aj zhasnúť, sa vyhnete tomu, že na to zabudnete. Na senzorové osvetlenie sa môžete plne spoľahnúť.

Svetlo sa za pomoci senzora zapne len na nevyhnutnú dobu. Keď pohyb v priestore ustane, svetlo sa, po vopred nastavenom čase, automaticky vypne. Senzor zároveň sníma okrem pohybu aj svetlosť prostredia a preto sa zapína len, keď sa zotmie. Okrem úspory elektrickej energie predĺžite v prípade senzorového osvetlenia aj životnosť žiaroviek.

Nespochybniteľnou výhodou je aj rozsvietenie svetla ešte pred vstupom do bytovky. To zabezpečí vonkajšie senzorové osvetlenie, s ktorým bude váš vstup bezpečnejší a predídete tak kolíziám a prípadným úrazom.

Nechajte výber správneho typu na nás

Druhov senzorov je niekoľko, preto s vami zhodnotíme všetky plusy a mínusy a vyberieme to, čo je pre vašu bytovku to najlepšie. Najčastejšie používanými senzormi sú infračervené senzory, ktoré sa označujú skratkou PIR. Princíp ich fungovania je, že zachytávajú infračervené žiarenie, ktoré vyžaruje objekt s vyššou teplotou, napríklad teda obyvatelia bytovky.

V prípade, že ide o inštaláciu senzorového osvetlenia, ktoré má zachytiť pohyb aj za dverami, či výťahom, odporúčame mikrovlnné senzory. V ich prípade nezáleží na teplote objektu, spínajú sa vtedy, keď sa vyslaný mikrovlnný signál odrazí od pohybujúceho sa objektu.

Senzory, ktoré spínajú svetlo môžu byť priamo súčasťou svietidla, ktoré spoločne vyberieme. PIR senzor je obvykle viditeľný, naopak v prípade mikrovlnného senzoru môže byť umiestnený pod krytom. Pri inštaláciách osvetlenia používame aj samostatné senzory, ktoré nie sú súčasťou svietidla.

Samostatné senzory majú lepšie technické možnosti, majú väčší dosah, či viacero uhlov snímania. Vďaka tomu vieme dosiahnuť oveľa lepšie pokrytie priestorov, ktoré snímajú.

Dvakrát meraj a raz svieť

Výmena elektrických rozvodov vo vašej bytovke je najideálnejšia príležitosť na inštaláciu senzorového osvetlenia. Je totiž lepšie a aj efektívnejšie do nich investovať čas aj peniaze naraz pri jednej rekonštrukcii ako to robiť postupne na viackrát.

Identifikujeme s vami potreby vašej bytovky a navrhneme riešenie priamo pre vás. Od nezáväzného vypracovania cenovej ponuky vás delí jeden klik. Zverte sa na ceste k modernejšej bytovke do rúk profesionálom. O našich kvalitách hovoria recenzie našich klientov.