fbpx

Keď sú nohy v teple, teplota vzduchu môže byť chladnejšia. Takáto skúsenosť je overená a využíva sa pri podlahovom vykurovaní, na dosiahnutie tepelnej pohody. Ohrev priestoru teplou podlahou sa môže vykonávať viacerými spôsobmi. My sa pozrieme na podlahové vykurovanie, elektrickými vykurovacími káblami.

Taktiež to platí aj opačne, môžeme mať okolitý vzduch teplý, ale ak sú nohy v chlade, na studenej podlahe, za chvíľu nám bude nepohodlne až zima.

Tak, ako v množstve iných technológií a spôsobov vykurovania, aj pri vykurovaní elektrickými káblami, máme dve skupiny. Jedna, ktorá je proti a druhá, ktorá je nadšená. Je to len na výbere a presvedčení majiteľa nehnuteľnosti, ktorú ideme vykurovať.

Vstupné náklady na elektrické vykurovacie káble sú najnižšie z akéhokoľvek spôsobu vykurovania. Montáž je jednoduchá a zvládajú ju vyškolení elektrikári bez najmenších problémov. Montáž môže byť do betónového poteru, kedy majú elektrické vykurovacie káble aj akumulačnú schopnosť alebo suchým procesom – elektrickými vykurovacími fóliami pod plávajúcu podlahu.

Ovládanie vykurovania je možné jednoduchými termostatmi na stene, zložitejšími s LCD displejom, prípadne až po centrálne riadenie vykurovania pomocou autonómnej jednotky alebo riadenie cez inteligentný systém ovládania domu.

teploty v jednotlivých miestnostiach domu bytu

Ovládanie môže byť systémom zapni/vypni alebo PWM (Pulse Width Modulation) pulzno-šírková modulácia. PWM riadenie znamená, že vykurovanie má postupný nábeh a tým vieme za určitý čas ustáliť vykurovanie priestorov na jednotnú teplotu bez zbytočných výkyvov teploty. Dnes už existujú aj termostaty na stenu, ktoré majú v sebe možnosť PWM riadenia vykurovania.

Vykurovanie podlahou, elektrickými vykurovacími káblami, má svoje obmedzenie a to tepelnými stratami objektu a hranicou hygienickej teploty podlahy, ktorá je max. 28°C.

Podlahové vykurovanie elektrickými káblami je vhodné pre objekty z tepelnými stratami do 70kWh/m2/rok.

Optimálne je použiť pre rodinné domy s tepelnými stratami 5-6kW inštalovaného príkonu podlahového vykurovanie pri 100m2 obytnej plochy, čo predstavuje 50-70kWh/m2/rok. Znamená to v prepočte na eurá,  že celkové prevádzkové náklady na vykurovanie, varenie, svietenie – celkovú prevádzku elektrického domu je 70-100,- Euro /mesačne pri klasickom rodinnom dome.

Aké máte skúsenosti z podlahového vykurovania? Napíšte nižšie do diskusie.

 

author avatar
Bohuš Žila