Na rôznych dokumentáciách, návodoch, revíznych správach a starých pôvodných projektoch sa vyskytujú rôzne skratky (JOP, PEJ, SOP, DR, JOZ, OCEP, NER, DR). Čo vlastne znamenajú? Poďme si ukázať a vysvetliť ich význam.
Rozvodnice
PEJ – Plechové Elektrorozvodné Jadro (rozvádzač na povrchu – bez okienok).
JOP – Jadro Oceľoplechové na Povrchu (rozvádzač na povrchu – s okienkami. Najčastejšie používaný v panelových bytovkách na chodbách.
JOZ – Jadro Oceľoplechové Zapustené
SOP –
NER –
DR – Drôtový Rozhlas, označenie krabíc v JOP rozvodniciach v bytovkách kde bôl drôtový rozhlas.
OCEP – Oceľo-plechová rozvodnica, tiež často používaná skratka pri rozvodniciach v bytovkách, rozvodnice v pivniciach.
Projektová dokumentácia
Viac o projektoch sa dočítate aj na stránke : Stupne projektovej dokumentácie – elektromprojekty >>
DUR – dokumentácia pre územné rozhodnutie
DSP – dokumentácia pre stavebné povolenie
DRS – dokumentácia pre realizáciu stavby
JP – jednostupňový projekt (zlučených viac stupňov pri jednoduchých stavbách ako sú rodinné domy, byty a pod.)
DSV – dokumentácia skutočného vyhotovenia stavby
Revízie, projekty
OPaOS – odborná prehliadka a odborná skúška elektrické zariadenia alebo bleskozvodu
STN – Slovenská technická norma technické normy nie sú záväzné, avšak ich použitím sa za bezpečia technické riešenia, ktoré preukázateľne zabezpečia vhodné a bezpečné riešenia elektrických inštalácií, zariadení a bleskozvodov. Technickú normu nemusíme doržiavať, avšak následne musí realizačná firma, projektant alebo revízny technik preukázať, že dodržal všetky požiadavky na funkčnosť a bezpečnosť elektrických zariadení, rozvodov a bleskozvodov.
HUS – hlavná uzemňovacia svorkovnica, zriadená pre objekt na ktorú sa pripájajú všetky kovové časti objektu, rozdelenie sústavy z TN-C na TN-S
EPS – svorkovnica ekvipotencionálneho pospojovania, je to tomistémako HUS
TN-C – dvojvodičová (pri starých elektrických inštaláciách – dnes sa už nesmie používať) alebo štvorvodičová, ktorá sa používa aj dnes ale len ako rozvody pre objekty a napojenie objektov
TN-S – trojvodičová alebo päťvodičová sústava používaná v dnešnej dobe, nutné použiť na rozvody bytov, rodinných domov, novémobjekty, rekonštrukcie a pod.
HDS – hlacná domová skrinka, hlavné poistky pre objekt, päta objektu, vstup elektrickej energie pre objekt
TR – transformátor
OM – odberné miesto
IP – krytie rozvodnice napr. IP00 žiadne krytie, IP20 – krytie tak aby nebolo možnéstrčiť prst, IP44 – krytie elektrických zariadení pre vonkajšie použitie
RT – revízny technik vyhradeného technického zariadenia elektrického podľa §24 Vyhl. 508/2009 Z.z.
Elektrické rozvody, napojenie, NN rozvody, elektrické kúrenie
HDO – je Hromadné Ďiaľkové Ovládanie, ktoré sa nachádza vedľa elektromeru, v dnešnej dobe už bývajú súčasťou elektronických elektromerov. HDO sa využíva pri dvojtarifnom meraní hlavne pri elektrickom vykurovaní a ohreve TUV – teplej úžitkovej vody. Prostredníctvom HDO (konkrétna distribučná spoločnosť) prepína medzi VT – vysoká tarifa a NT – nízka tarifa a opačne. Signálom HDO sa zablokujú alebo odblokujú spotrebiče s vysokým odberom elektrickej energie ako sú práve boilery TUV alebo elektrické vykurovanie (centrálny elektrický kotol, podlahové vykurovanie, elektrické akumulačné pece, elektrické konvektory a pod.) HDO sa montuje aby veľké spotrebiče elektrickej energie boli pripájané vtedy, keď nie je energetická špička. Následne vie výrobca elektrickej energie dať takúto energiu lacnejšiu. Preto sú rozdielne ceny elektrickej energie vo VT a NT. Na druhej strane dodávateľ elektrickej energie vyžaduje aby tieto elektrické zariadenia s vysokým odberom boli naozaj pripojené a celoročne sa využívali. Toto sa dohaduje pri podpise zmluvy o dodávke elektrickej energie a pri rôznych tarifách DD1 až DD8 (viď jednotlivých dodávateľov elektrickej energie a ich cenníky pri jednotlivých tarifách).
TUV – teplá úžitková voda – zabezpečuje sa pri elektrickom riešení elektrickým boilerom – zásobníkom na TUV.
VT – vysoká tarifa – je drahá elektrika pri elektrickom vykurovaní alebo ohreve TUV. Je to časový úsek dňa kedy má objekt vypnuté elektrické spotrebiče s vysokým odberom elektrickej energie (boiler, elektrické kúrenie centrálne – podlahové – akumulačné pece alebo konvektory). VT určuje HDO a je väčšinou v energetických špičkách rozvodnej siete (viď opis vyššie).
NT – nízka tarifa – lacná elektrika. Taktiež je to časový úsek dňa kedy sú zapnuté aj elektrické zariadenia s vysokým odberom ohrev TUV boilerom, elektrické kúrenie a pod. Cena za elektrickú energiu je podstatne nižšia ako vo VT. Kúrenie elektrickou energiou je v dnešnej dobe nízkoenergetických RD lacnejšie, ako kúrenie plynom a to nielen v zriaďovacích nákladoch napr. podlahového elektrického kúrenia, ale aj z pohľadu prevádzkových nákladov (revízie, kontroly a pod). Pri novostavbách je kúrenie elektrickou energiou lacnejšie pretože počas dňa NT tarify dokážete prať a variť za zlomok ceny, ako keby ste mali plynové kúrenie a klasickú elektrickú prípojku bez NT a VT.
SSD – stredoslovenská distribučná spoločnosť https://www.ssd.sk
VSD – východoslovenská distribučná spoločnosť https://www.vsds.sk/edso/domov
ZSD – západoslovenská distribučná spoločnosť https://www.zsdis.sk
Sadzby za dodávku elektrickej energie
DD1– ročná spotreba do 1.631 kWh
DD2– ročná spotreba nad 1.631 kWh
DD3– boiler na ohrev TUV
DD4– akumulačné vykurovanie (akumulačné pece) a nabíjacie stanice elektrických automobilov
DD5– priamovýhrevné vykurovanie (konvektory na stenách, sálavé panely – steny, stropy, podlahové elektrické vykurovanie elektrickými káblami, centrálny elektrický kotol)
DD7– výkendové chaty a chalupy so spotrebou cez víkendy
DD8– vykurovanie akumulačnými pecami s inštalovaným výkonom minimálne 6kW
Ostatné
DDZ – domáci dorozumievací systém
DT – domáce telefóny
HF – Halogen free, bezhalogenové materiály (Materiály, ktoré pri horení neprodukujú toxické látky. Pri horení klasických PVC líšt alebo káblov dochádza k uvoľňovaniu toxických látok. Stačia 2-3 nádychy takýchto látok a osoba upadá do bezvedomia. A pritom mohla daná osoba v bezpečí opustiť nebezpečný priestor aj pri zadymení.)
Ok.