fbpx

Ochrana pred bleskom a prepätím (bleskozvod bytovky s prepäťovou ochranou).

Banská Bystrica

5

Počet zemničov

445

Zastavaná plocha

1

Prepäťová ochrana OEZ

Ochrana pred bleskom a prepätím

Bleskozvod, ktorý vytvára ochranu pred bleskom a prepätím. Zemniče sú zostrojené ako základové. V základoch bytového domu je umiestnená pásovina FeZn 30/4 z ktorej sú vyvedené 5x zemniče objektu a 1x uzemnenie rozvodnice BD pre ochranné pospojenie a spojenie (HUS-EPS).

Strecha bytového domu je nerovnomerná tvorená asfaltovým povrchom, po ktorej je vytvorená hrebeňová sústava. Zberná sústava na streche je zosilnená o 7ks jímacích tyčí, ktoré vytvárajú ochranný priestor pre komín a ďalšie prípadne zariadenia na streche. Materiál zbernej sústavy je použitý AlMgSi 8mm – ohybná a ľahká zliatina určená pre bleskozvody objektov.

Zvody, ktoré prepájajú zbernú sústavu na streche so zemničmi nie sú priznané po povrchu objektu. Zvody sú umiestnené v zateplení v obvode budovy, chránené plastovou trubkou FXP. Zemniče sú vedené drôtom FeZn 10mm. Zemniče prechádzajúce zo zeme sú chránené proti korózii ochranným náterom. Zemniaca sústava je zostrojená pásovinou FeZn 30/4, z ktorej je vždy v miestach zemničov a uzemnenia rozvodnice vyvedené drôty FeZn 10mm.

Prepäťová ochrana

Vnútorná ochrana proti prepätiu je tvorená pôvodným zvodičom prepätia OEZ, ktorá zabezpečí odvedenie prepäťovej energie do zeme, aby nedošlo k poškodeniu elektrických zariadení v bytovom dome. Jemné prepäťové ochrany typu D si majitelia bytov, podľa potrieb, umiestnenia čo najbližšie pri chránených elektrických zariadeniach.

Bleskozvod v objekte je zostrojený v dostatočných vzdialenostiach od elektrických zariadení a vytvára vyhovujúcu ochranu pred statickou elektrinou (bleskami) a prepätím, ktorý vzniká pri nepriamom údere blesku v blízkosti objektu.

Typy striech: https://wienerberger.cz/fakta/druhy-strech-sedlova-strecha-valbova-strecha-a-dalsi
OEZ – výrobca nielen prepäťových ochrán: http://www.oez.sk/

Bratislava – Nitra – Trnava
Žilina – Martin – Ružomberok – Liptovský Mikuláš
Banská Bystrica – Zvolen

mapa slovensko_bmelektro_zapad-stred_m

Máte požiadavku? Pošlite nám ju.

7 + 3 =

Alebo nám Zavolajte

Máte požiadavku alebo otázku? Pošlite nám ju.

1 + 6 =

Alebo nám Zavolajte

Články z kategórie BLESKOZVOD

Podľa akej normy máme revidovať staré bleskozvody ?

Podľa akej normy máme revidovať staré bleskozvody ?

Dnes máme platnú jedinú normu pre bleskozvody STN 62305-1 až 4. Existuje množstvo objektov na ktorom je bleskozvod zostrojený podľa starej normy STN 34 1390 (paneláky a bytovky). Podľa akej normy sa má robiť revízia?