Prerabka elektriny v panelaku – rekonštrukcia elektro

J.Kozačeka 16, Zvolen

40

Bytov

10

Rozvádzačov

2

Rozvodnica svetla, HDS

Prerabka elektriny v paneláku

V bytovke boli vymenené hlavné stupačkové rozvody. Vytvorili sa nové stupačkové svorkovnice spolu s EPS-HUS svorkovnicou. Na stupačkové svorkovnice boli použité svorkovnice s krytmi HSV 95 K 4pol  a pre EPS SVK 95 1pol.

Hlavné stúpacie vedenia sú rozdelené na dve časti prízemie až 5.poschodie a 6.poschodie až 10.poschodie. Dimenzia stúpacích vedení je dostatočná aj na budúce ďalšie požiadavky spotreby pre byty (400V varné dosky, klimatizácie a pod.)

Rozvodnice pre byty

Pri výmene stupačkových rozvodov v dome boli v elektromerových rozvodniciach umiestnené HSV 95 K 4pol  a EPS SVK 95 1pol stupačkové svorkovnice a z nich napojené kompletne novým drôtovaním ističe odberných miest – OM (byty). Z ističa napojenie elektromeru a z elektromeru na vývodové svorky pre byt.

Vývodové svorky pre byty 3F 400V

Vývodové svorkovnice pre byty sú nové a pre každý byt sú pripravené pre prípadné 3 fázové (400V) napojenie bytu.

Senzorové osvetlenie – chodby a medziposchodia

Osvetlenie schodišťa a chodieb bytovky boli s požitím senzorového osvetlenia s použitím svietidiel s PIR pohybovým senzorom (prečítajte si rozdiely medzi HF a PIR senzorom). Boli použité svetidlá s PIR senzorom a záložnou batériou – núzdové svietidlá 3v1 (svietidlo, PIR senzor, núdzové svietidlo 3hod). Použité svietidlo STL15 LED15W PIR+NO.

Osvetlenie pivničných priestorov bytovky

V pivničných priestoroch boli vytvorené nové rozvody osvetlenia s možnosťou zapínať jednotlivé uličky k pivniciam. Prvým spínačom pri vstupe do pivničných priestorov je možné centrálne zapnúť alebo vypnúť všetky obvody v pivnici.

Prepäťová ochrana bytovky

Na vnútornú ochranu pred statickou elektrinou a prepätím bolo použité kvalitné zariadenie od firmy SALTEK. Jedná sa o zvodič bleskových prúdov a prepätia SALTEK FLP B+C MAXI V.

Nátery rozvodníc a prekrytie otvorov po starých zvončekoch byty

Rozvodnice boli ošetrené a natreté v odtieni ako sú na chodbe dvere výťahu (zladenie farieb). Farby namiešané presne podľa RAL. Použitá farba akrylátová, riediteľná vodou. V strednej časti rozvodnice bol vložený plech na prekrytie pôvodnych dier po zvončekových tlačítkach. Namontované nové zvončekové tlačítka s menom majiteľa bytu.

Realizačný projekt, východzia OPaOS revízia

Realizácia bola ukončená odovzdaním diela do užívania, skreslený projekt skutočného prevedenia a vpracovaná východzia revízna správa.

Bratislava – Nitra – Trnava
Žilina – Martin – Ružomberok – Liptovský Mikuláš
Banská Bystrica – Zvolen
Články z kategórie ElEKTROINŠTALAČNÉ PRÁCE
Ako si správne vybrať svetlo do domácnosti

Ako si správne vybrať svetlo do domácnosti

Prerábate váš dom či byt, alebo len uvažujete o zmene svietidiel. Tak tento článok by Vám mohol pomôcť pri výbere toho správneho. Nie je svetlo ako svetlo. respektíve výber osvetlenia do jednotlivých miestností vo vašej domácnosti by mal uvážený. Inak vyberáme svetlo do kúpelne a inak do obývačky. Na čo je však dôležité myslieť vždy je jeho funkčná vlastnosť pred dizajnom a úspora nákladov správnym výberom svetelných zdrojov.