fbpx

Pre klimatizáciu do bytu je potrebné vymeniť hlavný prívod do bytu, zmeniť hlavný istič bytu na 25A a pre klimatizáciu priviesť nový elektrický prívod.

Elektrické rozvody v bytovke boli stavané na spoločné práčovne a plynové rúry. Dnes má každý v byte práčku, elektrickú rúru, mikrovlnku a rýchlovarnú konvicu. S týmto sa ale v minulosti nepočítalo.

Dnes veľmi obľúbené klimatizácie do bytu a sklokeramické platne sú nad akékoľvek dimenzovanie v minulosti elektrických rozvodov bytovky a bytu.

Klimatizácia do bytu SAMSUNG.

BYT – klimatizácia do bytu

Elektrické rozvody v byte nie sú stavané na elektrické zariadenia, ktoré dnes vo väčšine prípadov máme v byte. Prejavuje sa to tak, že nemôžeme naraz piecť v elektrickej rúre, vysávať a popri tom si spraviť kávu. Vyhadzuje istič v byte alebo na chodbe.

Istič si robí svoju prácu, chráni, aby nám nevyhoreli hliníkové káble v stene. Problém nastáva vtedy, keď staré 4O ročné, čierne ističe už vo väčšine prípadov neplnia svoju úlohu, ich vypínacie schopnosti sú nijaké. Vtedy prichádza zahorenie vodičov v zásuvkách a krabiciach (sršanie v zásuvkách, blikanie svetla, časté vyhorenie žiaroviek).

Rozvodnica v byte
Stará plastová rozvodnica v byte s čiernymi ističmi.

Klimatizácia do bytu musí mať nový elektrický prívod s novým ističom. Vzhľadom na množstvo elektrických zariadení v byte je potrebné vymeniť aj hlavný prívod pre byt a vymeniť elektrickú rozvodnicu bytu.

Všetky úkony uvedené vyššie vieme zrealizovať za plnej prevádzky v byte. Vieme taktiež pre práčku, elektrickú rúru, konvicu, klimatizáciu do bytu a mikrovlnku priviesť nové elektrické káble s novými ističmi. Ostatné, pôvodné elektrické rozvody v byte skontrolujeme, podoťahujeme a na záver vykonáme revíziu elektrických rozvodov v byte. Revízia je platná 5 rokov.

Zistite si cenu elektro prác a revízie v byte, vyplnením základných údajov – na tejto stránke >>

BYTOVKA – klimatizácie do bytov

Elektrické rozvody bytovky nie sú stavané na hromadné pripájanie sklokeramických platní a klimatizácií. Dnes má väčšina bytov elektrické zariadenia, ktoré výrazne zaťažujú elektrické rozvody v byte ale aj hlavné elektrické rozvody v bytovke:

  • práčka
  • elektrická rúra
  • varná konvica
  • mikrovlnka
  • sušička
  • sklokeramická varná doska
  • klimatizácia do bytu
Klimatizácie na bytovke
Dnes veľmi žiadané klimatizácie do bytov.

Hlavné elektrické rozvody v bytovke a drôtovanie v jednotlivých rozvodniciach JOP na chodbách bytovky sú hliníkové. Hliník má zlú vlastnosť a to, že pod tlakom „tečie“ stráca sa. Všetky skrutkové spoje hliníkových rozvodov v byte a bytovke je nevyhnutné každých 5 rokov podoťahovať.

V bytovke je potrebné v krátkej dobe vykonať, výmenu elektrických rozvodov – rekonštrukciu elektro. Pred začatím prác pre potreby elektrární a optimálny výber dodávateľa rekonštrukcie elektrických rozvodov je nevyhnutný elektro projekt rekonštrukcie rozvodov.

Zistite si cenu projektu, harmonogram a rekonštrukcie elektrických rozvodov v bytovkena tejto stránke >>

author avatar
Bohuš Žila