fbpx

Ochrana pred bleskom a prepätím (bleskozvod rodinného domu s prepäťovou ochranou).

Poprad

5

Počet zemničov

145

Zastavaná plocha

1

Prepäťová ochrana EATON

Ochrana pred bleskom a prepätím

Bleskozvod, ktorý vytvára ochranu pred bleskom a prepätím. Zemniče sú zostrojené ako základové. V základoch rodinného domu je umiestnená pásovina FeZn 30/4 z ktorej sú vyvedené 5x zemniče objektu a 1x uzemnenie rozvodnice RD pre ochranné pospojenie a spojenie (HUS-EPS).

VIDEO – uzemnenie rodinného domu
VIDEO – montujeme tyč pri uzemnení
VIDEO – nákup a inštalácia zemniaceho pásu

Strecha rodinného domu je sedlová s krytinou falcovanou krytinou LINDAB CLICK 25 plech, po ktorej je vytvorená hrebeňová sústava. Zberná sústava na streche je zosilnená 1ks jímacej tyče, ktorá vytvára ochranný priestor pre komín a ďalšie prípadne zariadenia na streche. Materiál zbernej sústavy je použitý AlMgSi 8mm – ohybná a ľahká zliatina určená pre bleskozvody objektov. Uchytenie zachytávacej sústavy na streche bolo riešené prvkami LINDAB pre CLICK systém a to úchytmi (PH UNI, PH FLAT, PH TYČ a PH FALC).

Zvody, ktoré prepájajú zbernú sústavu na streche so zemničmi sú priznané po povrchu objektu na podperách vedenia až po meracie svorky. Zemniče sú vedené drôtom FeZn 10mm. Zemniče prechádzajúce zo zeme sú chránené proti korózii ochranným náterom. Zemniaca sústava je zostrojená pásovinou FeZn 30/4 z ktorej je vždy v miestach zemničov a uzemnenia rozvodnice vyvedené drôty FeZn 10mm.

Prepäťová ochrana

Vnútorná ochrana proti prepätiu je tvorená zvodičom prepätia EATON B+C 4p SPBT 12-280/4, ktorá zabezpečí odvedenie prepäťovej energie do zeme, aby nedošlo k poškodeniu elektrických zariadení v rodinnom dome. Jemné prepäťové ochrany typu D si zákazníci, podľa potrieb, umiestnenia čo najbližšie pri chránených elektrických zariadeniach.

Bleskozvod v objekte je zostrojený v dostatočných vzdialenostiach od elektrických zariadení a vytvára vyhovujúcu ochranu pred statickou elektrinou (bleskami) a prepätím, ktorý vzniká pri nepriamom údere blesku v blízkosti objektu.

Typy striech: https://wienerberger.cz/fakta/druhy-strech-sedlova-strecha-valbova-strecha-a-dalsi
Prepäťové ochrany (zvodiče prepätia) EATON: http://www.eatonelectric.sk/?ID=91
Strešné krytiny LINDAB: http://www.lindab.com/sk/pro/pages/default.aspx
Elektronický katalóg LINDAB kde nájdete aj úchyty pre bleskozvod : http://publications.lindab.com/sk/pricelist-2017/cennik-stresny-system/?page=8

Bratislava – Nitra – Trnava
Žilina – Martin – Ružomberok – Liptovský Mikuláš
Banská Bystrica – Zvolen

Máte požiadavku? Pošlite nám ju.

3 + 2 =

Alebo nám Zavolajte

Máte požiadavku alebo otázku? Pošlite nám ju.

1 + 2 =

Alebo nám Zavolajte

Články z kategórie BLESKOZVOD

Podľa akej normy máme revidovať staré bleskozvody ?

Podľa akej normy máme revidovať staré bleskozvody ?

Dnes máme platnú jedinú normu pre bleskozvody STN 62305-1 až 4. Existuje množstvo objektov na ktorom je bleskozvod zostrojený podľa starej normy STN 34 1390 (paneláky a bytovky). Podľa akej normy sa má robiť revízia?