fbpx

Sme technici a potrebujeme kresliť v programoch CAD, celkom nás zaujíma 3D modelovanie a návrhy 3D modelov v software od AutoCAD Fusion 360. Akú grafickú kartu od Nvidia uprednostniť? Aké sú rozdiely jednotlivých GeForce grafických kariet od Nvidia? Poďme si ukázať ktoré druhy grafických kariet sú na akú prácu či zábavu predurčené?

Nižšie v článku si ukážeme základné rozdiely a vysvetlenie pojmov, ktoré sa používajú pri grafických kartách Nvidia GeForce. Pri vyhľadávaní technických parametrov nových notebookov pre projektovanie elektro v AutoCad, ZW-CAD a CADKON, sme narazili na množstvo výrazov, ktorých významom sme nerozumeli. Na viacerých stránkach sme sa dočítali čo znamenajú a v tomto článku sme zhrnuli na jednom mieste. Poďme si vysvetliť jednotlivé výrazy. Ak máte ďalšie informácie ohľadne grafických kariet Nvidia prípadne iných výrobcov budeme radi ak nám ich napíšete dole do komentárov.

Ray Tracing (RT) – technológia NVIDIA, ktorej úlohou je aplikovať v scéne dopad svetla a odleskov a mnoho ďalšieho ale hlavne zrýchlenie renderingu z minút na sekundy.

Nvidia and Intel Core i7 10th gen emblem on the laptop cover.

DirectX – PC rozhranie v RD, ktoré beží len na Windows, využíva sa v bežných aplikáciách a hrách.

OpenGL – PC rozhranie v RD, ktoré beží na širokej škále operačných systémov a zariadení. Je to univerzálne, spoľahlivejšie a presnejšie rozhranie OpenGL, ktoré volí väčšina profesionálnych aplikácií.

MAX-Q – Nie je to typ grafickej karty Nvidia, ale požiadavka na dizajn pre najvýkonnejšie, najtenšie a najtichšie herné notebooky. Je to zlatý stred medzi maximálnym výkonom pre hranie hier na platforme GeForce s elegantným dizajnom notebookov s max výškou 20mm.

GTX – Starší typ grafických kariet. RT Ray Tracing sa dá spustiť tiež na kartách GTX ale za drastického zníženia výkonu a hry si pravdepodobne v RT nezahráte.

RTX – RTX je budúcnosť v grafických kartách od Nvidia. Čím ďalej tým viac programov a hier bude podporovať RTX. Rýchlosť renderingu z minút na sekundy, fotorealistické vykreslenie scén, aplikácia materiálov, dopadu svetla.

Pre koho je určená? Video editorov, 3D animátorov, streamerov, hráčov hier … ďalší kreatívny ľudia.

Podporovaný software : Adobe Lightroom, Premiere, Dimension, Blender, Redshift Render 3.0, Siemens NX Ray Traced Studio, Unity Technologies Unity (2020), a ďalšie. Podpora RTX pre software a hry sa bude rozširovať a bude ich stále pribúdať.

QUADRO – Najvyššia rada grafických kariet Nvidia pre profesionálov s podporou širokého spektra hardware a software. Určené na prácu s certifikovanou podporou OpenGL nielen pre Windows. Výpočtová sila úplne povolená v Double-precision FP. 3D CAD napr. AutoCAD výkon pre viditeľné polygony a tieňované modely je omnoho dôležitejšie, ako komplexné textúry a efekty. Notebooky a počítače s certifikáciou ISV pre prácu s náročnými CAD aplikáciami.

Pre koho je určená? Projektanti, tvorcovia, dizajnéri, architekti všetci, ktorí využívajú profesionálny software.

Podporovaný software : Dassault Systemes CATIA, Autodesk Revit, Autodesk Inventor 3D CAD, PTC Creo, Pro/ENGINEER Wildfire 4.0, Siemens PLM – NX a ďalšie

Aké máte skúsenosti s grafickými kartami od Nvidia? Máte informácie o ďalších výrobcoch grafických kariet pre technické a 3D zameranie?

Máte informácie, ktoré nie sú uvedené v článku?

Budeme veľmi radi, ak nám ich napíšete, nižšie do komentárov.

ZDROJ:
Čo je NVIDIA RTX a prečo nie je určená iba na hry? | TOUCHIT
Certifikace ISV | Technimax
Rozdíl mezi profesionálními a běžnými grafickými kartami | Technimax