fbpx

Nejeden z nás už túto situáciu doma zažil. Pozeráte doma televízor, do toho perie práčka a niekto v kuchyni zapne mikrovlnku. A zrazu ste, ako sa povie, bez elektriky. Ako prvé určite skontrolujete, či ide o výpadok v celom paneláku alebo sa týka len vášho bytu.  

Ak ide len o váš byt, prípadne len niektoré miestnosti v ňom, s veľkou pravdepodobnosťou vám vypadol istič. To znamená, že budete musieť nazrieť do bytovej rozvodnice, nájsť istič, o ktorý ide a znovu ho zapnúť. Čo však, ak sa táto situácia opakuje často a pravidelne? 

Kde hľadať vinníka? 

Prvým dôvodom sú samotné byty a rozvody prislúchajúce k nim. V minulosti boli hlavné rozvody v spoločných priestoroch aj bytoch navrhované inak než dnes. V bytovkách boli obvykle spoločné práčovne, ktoré využívali všetci obyvatelia paneláku. V spoločných priestoroch v suteréne mali k dispozícii veľkokapacitné práčky, mangle a aj priestor na sušenie prádla. O to menej spotrebičov bolo následne v bytoch, preto aj rozvody boli dimenzované tak, aby zvládli len to, čo v danej dobe potrebovali. Doba sa však zmenila. 

Časté výpadky elektriky signalizujú, že je potrebné pozrieť sa na rozvody vo vašom byte. Prvým dôvodom výpadkov sú zastaralé rozvody v byte, staré čierne ističe a množstvo zásuviek na jednom ističi. Kontrolou a údržbou rozvodov v byte, posilnením obvodov pre práčku, kuchynskú linku a elektrickú rúru, získate aj revíznu správu elektrickej inštalácie bytu. Váš byt bude schopný dodávať elektrickú energiu a bude bezpečný pre vás a vašu rodinu. 

Výpadky elektriky v byte signalizujú aj to, že je potrebné pozrieť sa na rozvody vo vašom bytovom dome. Dôvodom výpadkov sú zastaralé hlavné rozvody v paneláku spolu so stupačkovými rozvodmi, ktorých rozvodnice sú umiestnené na chodbách. V minulosti sa pri inštaláciách používali hliníkové vodiče, ktoré však vplyvom času strácajú svoj objem, následkom čoho sa uvoľňujú spoje. Okrem toho už ani nespĺňajú aktuálne bezpečnostné normy.  

Spotrebiče pribúdajú, rozvody zostávajú 

Žijeme dobu, v ktorej už v každom byte nájdeme práčku, nemusíme kvôli praniu chodiť do spoločných priestorov. Okrem nej nám do bytov pribudli sušičky prádla, mikrovlnky, kávovary, rýchlovarné kanvice, elektrické rúry na pečenie.  

Ak máte doma nebodaj ešte aj klimatizáciu, hlavné rozvody bytovky a aj rozvody vášho bytu majú skutočne čo robiť, aby to celé utiahli. A ak to prestávajú zvládať, dochádza k výpadkom, ktoré netešia nikoho z nás. Výpadky sú však to najlepšie, čo sa nám môže kvôli poddimenzovaným rozvodom stať. V horšom prípade môže dôjsť k zahoreniu, poškodeniu teplom, či až vyhoreniu elektrických rozvodov. 

Správny čas na výmenu rozvodov v bytovke 

Aby ste sa vyhli všetkým nepríjemnostiam spojeným so starými rozvodmi, riešenie je jednoduché. Obráťte sa na profesionálov, vašu bytovku pripravíme na kompletnú výmenu elektroinštalácie. 

Pripravíme a zrekonštruujeme hlavné elektrické rozvody a pripravíme vývodové svorky pre byty. Tak bude možné pripojiť akýkoľvek byt s požiadavkou na 1 fázové, či 3 fázové pripojenie, staré rozvody bytu v TN-C sústave, ale aj nové rozvody bytu po rekonštrukcii v sústave TN-S. Rozvody bytovky pripravíme tak, že každý byt budeme môcť pripojiť až na 3F 400V, čo je napríklad prívod pre indukčné platne.  

Správna príprava je kľúčom k úspechu 

Keď už teraz viete, čo môže byť za výpadkami elektriny vo vašom bytovom dome a rozhodli ste sa začať túto situáciu riešiť, radi vás pri celom procese nasmerujeme. Stačí sa nám ozvať a my vám obratom zašleme kontrolný list, ktorý nám následne pomôže pri vypracovaní projektu k výmene elektrických rozvodov vo vašom bytovom dome.  

Dobre vypracovaný projekt vám ušetrí čas aj peniaze. Jeho súčasťou je aj rozpočet, s ktorým budete presne vedieť, koľko vás rekonštrukcia rozvodov bude stáť. Okrem toho s kontrolným listom získate aj výkaz výmer, ktorý viete rozposlať a zistiť si s ním cenu prác u dodávateľov elektromontážnych prác. Po porovnaní cien a referencií vám už stačí len vybrať si tých najlepších