fbpx

Odkvapové žľaby sú na každom objekte, ktorý má šikmú, sedlovú alebo valbovú strechu. Ochrana odkvapových žľabov pred snehom a zamŕzaním funguje presne, krátkodobo na potrebný čas rozmrazenia. Z tohto dôvodu prevádzka a náklady na elektrickú energiu sú veľmi nízke. 

 

Aby ohrev odkvapových žľabov fungoval správne je potrebné dodržať presný postup a vyvarovať chybám, ktoré si ukážeme nižšie.

1. Ohrev odkvapových žľabov je manuálny, nie je žiadna riadiaca jednotka

Najčastejšia otázka, hlavne pri návrhu ohrevu odkvapových žľabov. ” Ja si to budem spínať sám, keď bude treba.” Toto riešenie od zákazníka pochádza od nutnosti šetriť, pretože si myslí, že systém ohrevu odkvapových žľabov má veľkú spotrebu a bude ho prevádzka stáť veľmi veľa.

Riadiaca jednotka pre odkvapové žľaby sleduje jediný stav čidiel a to, že je vlhko a je pod bodom mrazu (cca 2°C).

Vyššie uvedená podmienka je až skoro nesplniteľná. Veď prirodzene, keď mrzne nie je vlhko lebo všetko zmrzne. A to je práve stav, ktorý vie presne zmerať len riadiaca jednotka. Nestačí, že mrzne, musí byť aj vlhko v odkvapových žľaboch.

Riadiaca jednotka EBERLE je ekonomicky úsporná. Funguje len keď mrzne a je vlhko v žľaboch.

 

odkvapové žľaby - riadenie eberle

odkvapové žľaby – riadenie eberle

 

V jari, silné slnko svieti na južné strechy, rozpúšťa sneh, ktorý steká do žľabov avšak vonkajšia teplota môže byť aj -2°C. Táto voda následne zamŕza, či už v odkvapových žľaboch alebo zvodoch do zeme. Ustriehnuť tento stav pozorovaním ľudskou osobou je priam nemožný. Riadiaca jednotka EBERLE zabezpečí presnú identifikáciu kritického stavu, kedy na presne potrebný čas spustí ohrev odkvapových žľabov.

 

Čo sa stane, keď systém je manuálny a spína ho len zodpovedná osoba?

  1.  Prevádzka systému je drahá, aby osoba odhadla správny čas je systém zapnutý častejšie a dlhšie.
  2. Zodpovedná osoba, musí mať prehľad o počasí, sledovať čo sa deje vonku a musí byť vždy pripravená.
  3. Zopdovedná osoba musí byť vždy v pohotovosti a v blízkosti spínača.
  4. Ak zodpovedná osoba neodhadne správny čas zopnutia ohrevu odkvapových žľabov, dôjde k namrznutiu ľadu v žľaboch. Následné zapnutie ohrevu vytvorý tunel v ľade, pretože vykurovacie káble nie sú žiariče majú len nízku povrchovú teplotu a nedokážu ohriať a rozmraziť plne namrznutý žľab.

Pri plnom namrznutí ľadu v odkvapových žľaboch, už tento žľab nie je možné rozpustiť ohrevnými káblami. Vytvára sa ľadový tunel. Vykurovacie káble sú nízkoteplotné a nie sú schopné ohriať celý žľab. 

 

Dokumenty na stiahnutie v PDF:

Vyhrievanie strešných odkvapových žľabov >>

Katalóg – vyhrievanie vonkajších plôch a odkvapových žľabov >>

author avatar
Bohuš Žila