fbpx

Zapojenie RJ45 konektora – foto a video návod

Zapojenie RJ45 počítačového konektora zvládne každý, kto má základnú zručnosť. Ukážeme si, ako jednotlivé druhy konektora RJ45 zapojiť.

Veľmi často sa však stretávame aj so zlým zapojením konektora RJ45 a pritom stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré uvádzame nižšie v našom foto a video návode.

Konektory RJ45, dátové konektory RJ45 v zásuvkách ako aj PATCH panely sa zapájajú v kategórii A alebo B. Nie je žiadny predpis ani norma, ktorá by určila prednostnú kategóriu zapojenia – je jedno či zapojíme kategóriu A alebo B. Je dôležité dodržať aby na obidvoch koncoch kábla bola rovnaká kategória.

Naša firma pri elektroinštalačných prácach používa zapojenie RJ45 konektora v kategórii B, pretože aj fabricky vyrábané PATCH káble sú v kategórii B.

FTP kábel má normou dané, skrúcanie párov žíl – twistovanie. Toto twistovanie, skrúcanie má presné pravidlá, koľko závitov má byť na určitej dĺžke kábla. Twistovanie zaručuje rušenie elektromagnetického vyžarovania žíl v jednom páre a tým minimálne presluchy a ovplyvňovanie ďalších párov, žíl v FTP kábli. Obnaženie a porušenie twistovania jednotlivých žíl, musí byť čo najmenšie max 2cm, optimálne žiadne. Platí, že čím vyššia je kategória kábla 5e, 6A, 7A, tým je vyššia frekvencia v kábli a tým je kábel náchylnejší na porušenie tohto twitstovania po celej dĺžke kábla. To znamená, že aj pri ukončovaní v konektoroch musí byť čo najmenšia časť twistovania porušená.

 

 

Zapojenie RJ45 konektora na počítačovom kábli FTP 5e

Postup ako správne zapojiť RJ45 konektor na počítačový kábel je ukázaný v 15min videu. Čo budeme potrebovať na zapojenie konketora RJ45:

  • Kvalitné krimplovacie kliešte. Pozor na nekvalitné, lacné, vyzerajú ako z jedného plechu. Krimplovacie kliešte musia zabezpečiť presné a silné zatlačenie plôšok na konektore RJ45. Najhoršie sú tie, ktoré to spravia tak trochu. Raz Vám kábel ide a raz nie a najhoršie je, že náhodne v čase.
  • Krimplovacie konektory RJ45. Poznáme tienené a netienené – volíme podľa toho aký kábel máme. A potom sú konektory RJ45 na pevné drôty a na lankové drôty, ktoré sú použité v FTP kábli.
  • FTP kábel (krútená dvojlinka) – poznáme rôzne prenosové rýchlosti a tým kategŕie káblov 1, 2, 3, 4, 5, 5e, 6, 6A, 7, 7A, 8. Dôležité je aj na aké účely sú káble určené – pevné inštalácie, pohyblivé prívody a pod. Veľmi dobre sú tieto druhy FTP káblov rozpísané na stránkach Wikipedie tu >

 

 

Zapojenie RJ45 konektora v dátovej zásuvke ABB SWING

Použitý je konektor RJ45 Cat.5e – 2x (KEJ-C5E-S-TL) do rámčekov dizajnu ABB SWING biela.

[Best_Wordpress_Gallery id=“5″ gal_title=“Zapojenie konektora RJ45″]

Potrebujete odborne namontované elektroinštalácie alebo dátové rozvody? Napíšte nám Vašu požiadavku

Vyplňte prosím jednoduchý formulár a zaškrtnite, že ste si prečítali "Zásady ochrany osobných údajov". Kliknite na Odoslať.