Zapojenie RJ45 konektora – foto a video návod

Zapojenie RJ45 počítačového konektora zvládne každý, kto má základnú zručnosť. Ukážeme si, ako jednotlivé druhy konektora RJ45 zapojiť.

Veľmi často sa však stretávame aj so zlým zapojením konektora RJ45 a pritom stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré uvádzame nižšie v našom foto a video návode.

Konektory RJ45, dátové konektory RJ45 v zásuvkách ako aj PATCH panely sa zapájajú v kategórii A alebo B. Nie je žiadny predpis ani norma, ktorá by určila prednostnú kategóriu zapojenia – je jedno či zapojíme kategóriu A alebo B. Je dôležité dodržať aby na obidvoch koncoch kábla bola rovnaká kategória.

Naša firma pri elektroinštalačných prácach používa zapojenie RJ45 konektora v kategórii B, pretože aj fabricky vyrábané PATCH káble sú v kategórii B.

FTP kábel má normou dané, skrúcanie párov žíl. Toto twistovanie, skrúcanie má presné pravidlá, koľko závitov má byť na určitej dĺžke. Twistovanie zaručuje rušenie elektromagnetického vyžarovania žíl v jednom páre a tým minimálne presluchy a ovplyvňovanie ďalších párov, žíl v FTP kábli. Obnaženie a porušenie twistovania jednotlivých žíl, musí byť čo najmenšie max 2cm, optimálne žiadne.

 

 

Zapojenie RJ45 konektora na počítačovom kábli FTP 5e

Postup ako správne zapojiť RJ45 konektor na počítačový kábel je ukázaný v 15min videu. Základné požiadavky a potreby:

  • kvalitné krimplovacie kliešte
  • konektory
  • FTP kábel

 

 

Zapojenie RJ45 konektora v dátovej zásuvke ABB SWING

Použitý je konektor RJ45 Cat.5e – 2x (KEJ-C5E-S-TL) do rámčekov dizajnu ABB SWING biela.

Potrebujete profesionálnych elektrikárov? Napíšte nám Vašu požiadavku

Územie

14 + 3 =

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Podľa akej normy mám revidovať staré bleskozvody ?

Podľa akej normy mám revidovať staré bleskozvody ?

Dnes máme platnú jedinú normu pre bleskozvody STN 62305-1 až 4. Existuje množstvo objektov na ktorom je bleskozvod zostrojený podľa starej normy STN 34 1390 (paneláky a bytovky). Podľa akej normy sa má robiť revízia?