Pohybové senzory zabudované v svietidlách, samostatné, infračervené alebo mikrovlné či vysokofrekvenčné? Poznáme viacero druhov takýchto senzorov. Poďme sa pozrieť na to, aké typy senzorov poznáme. Aké majú výhody, ale aj nevýhody.

 

Senzory môžu byť zabudované v svietidlách, môžu byť umiestnené pri svietidle na jeho konštrukcii alebo ako samostatný senzor, ktorý je možné namontovať k akémukoľvek zariadeniu, nielen k svietidlu.

Mikrovlný, radarový senzor HF, VF

(pracovná frekvencia 5,8GHz)

HF senzor strop_kanlux HF Pires DL-600 360° HF Victor W131 360°9m s LED HF Victor W131 360° 9m

Mikrovlné alebo radarové senzory, pracujú na frekvencii 5,8GHz, čo je niečo podobné, ako WIFI. Tieto vlny preto prenikajú aj stavebnými materiálmi ako sú dvere, sklo, výťah a pod. Svietidlá s mikrovlným senzorom sú síce podstatne citlivejšie a vedia zachytiť aj minimálny pohyb a je jedno či je predmet teplý alebo studený, avšak spínajú aj pri pohybe cez dvere.

Môže sa stať, že ak použijeme svietidlá v blízkosti vstupných dverí bytov, prípadne výťahu, dôjde k zopnutiu svietidla aj pri pohybe za dverami – WC, kontrola cez “kukátko” či svieti svietidlo, pohyb výťahu a pod. Preto sa aplikácii svietidiel s HF senzorom pri bytoch a výťahoch vyhýbame a práve do týchto miest používame svietidlá s PIR senzorom.

Výhody:

  • Vysoká citlivosť – reaguje už na minimálne pohyby
  • Nie je viditeľný senzor – je vidieť len kryt svietidla alebo zariadenia
  • Aj v zimnom období reaguje na studené osoby v dosahu senzora

 

Nevýhody:

 

PIR senzor

(infračervené žiarenie o vlnových dĺžkach v rozsahu 8 až 14 μm)

PIR svietidlo bok senzor pir svietidlo strop pir senzor podhľad pir senzor krabica spínač

Skratka PIR je z anglického názvu „passive infrared detector“ pasívny infračervený detektor. Svietidlá s PIR senzorom sú dizajnovo menej atraktívne, pretože PIR senzor musí byť vždy viditeľný, čo neplatí pri HF senzoroch (viď vyššie). Svietidlá s PIR senzorom sú menej citlivé a zvlášť v zimnom období, kedy studený povrch osoby, ktorá príde z exteriéru, nespôsobí dostatočnú teplotnú zmenu pred senzorom a nedôjde k zopnutiu svietidla.

Na vstupné priestory, dvere, schránky umiestňujeme väčšinou HF senzory a až následne pri bytoch umiestňujeme svietidlá s PIR senzorom.

PIR senzor má veľmi dobrú – zlú vlastnosť a to tú, že sníma len viditený priestor, nesníma cez materiály ako HF senzor a tým má aj zníženú citlivosť na schodoch, poza výťahy a pod. Svietidlá s PIR senzorom nereagujú na pohyb výťahu ani pri pohybe za dverami bytu. Svietidlá s PIR senzorom sú vhodné do priestorov – chodieb, kde sú dvere do bytov a výťahy.

Výhody:

  • Nižšia obstarávacia cena
  • Nereaguje cez stavebné materiály (senzory pred výťahovými dverami alebo pred vchodovými dverami do bytu nereaguje na pohyb za týmto stavebným materiálom, ako to vidíme u HF senzoroch uvedených vyššie)
  • Viem rozoznať svietidlo s PIR senzorom – senzor na svietidle je viditeľný

Nevýhody:

  • V zimnom období má zníženú citlivosť, keďže osoby prichádzajú z exteriéru a povrch tela je studený, pozorujeme až neúčinnosť takýchto PIR senzorov
  • Musí byť viditeľný senzor na svietidle, senzor na svietidle vidíme – takto vieme aj veľmi jednoducho rozoznať PIR a HF senzor (PIR senzor – vidím guľu, ovál senzor a na HF svietidle nevidím žiadny senzor len svietidlo a kryt svietidla.

 

 

Senzory zabudované v svietidlách

PIR svietidlo bok senzor pir svietidlo strop HF Victor W131 360° 9m HF Victor W131 360°9m s LED

Jedná sa o svietidlá, v ktorých je už namontovaný a zapojený pohybový senzor. V prípade, že sa jedná o PIR senzor – tento je viditeľný. Ak sa jedná o HF senzor môže byť skrytý pod krytom svietidla a neruší dizajn svietidla.

 

Samostatné senzory

PIR senzor nástenný pir senzor strop pir senzor prístrojový PIR senzor nástenný

Senzor, ktorý je možné namontovať a zapojiť k akémukoľvek elektrickému zariadeniu a to nielen k svietidlám. Samostatné senzory majú lepšie technické možnosti, čo sa týka dosahu, uhlov snímania a pod. So samostatnými senzormi je možné dosiahnuť podstatne lepšie pokrytie priestorov pohybovými senzormi, ako sú napríklad B.E.G senzory.

 

 

Centrálny súmrakový senzor

Slúži na spoločné zapnutie pohybových senzorov, ako aj blokovanie senzorov počas dňa. Už žiadne náhodné spínania pohybových senzorov cez deň. Viac si prečítajte v našom článku >>

centrálne riadenie pohybových senzorov

Senzorové osvetlenie spína aj cez deň? Poznáme riešenie.
https://www.bmelektro.sk/senzorove-osvetlenie-spina-aj-cez-den-pozname-riesenie/

Máte požiadavku? Pošlite nám ju.

8 + 14 =

Alebo nám Zavolajte

0905 380 493

Share This