fbpx

Aj u Vás v bytovke spínajú svietidlá kedykoľvek? Cez deň, za súmraku a pritom chcete aby začali spínať až v noci? Poznáme tento problém, ktorý je spôsobený starnutím súmrakového senzora v svietidle. Tento senzor po určitom období už nie je možné nastaviť a aj keď je nastavený na úplnú tmu spína aj cez deň, pritom reaguje správne, pohyb ľudí „spozoruje“ v pravý čas a zopne svietidlo. Problém je len ten, že to robí aj cez deň. Poznáme na tento problém riešenie volá sa centrálny súmrakový spínač.

Pohybové senzory a svietidlá sú dnes už bežnou súčasťou vnútorných i vonkajších priestorov bytovky. Tmavé zákutia v paneláku nie sú obľúbené: vďaka svietidlám sa môžete spoľahnúť na umelé svetlo vo večerných a nočných hodinách. Osvetlenie môže napríklad zabrániť nebezpečnému pádu zo schodov či odlákať od príchodu neželaného hosťa. Aby však pohybové senzory naozaj poslúžili svojmu účelu, v prvom rade sa treba postarať o ich stopercentnú funkčnosť.

pohybový senzor

Stretli ste sa už s nefunkčnými alebo nesprávne nastavenými svietidlami? Pohyb v priestoroch bytovky skôr sťažujú, aj keď boli namontované s dobrým úmyslom. Problémov so snímačmi pohybu môže nastať hneď niekoľko: nefunguje synchronizácia časových spínačov, niektoré senzory sa spúšťajú počas bieleho dňa, iné nereagujú na pohyb v nočných hodinách. Je to bežný jav hlavne s odstupom času a je to zapríčinené starnutím súmrakového senzora v svietidle. Jeho nastavenie už neumožňuje taký rozsah, ako bolo na začiatku. Vieme to riešiť centrálnym súmrakovým senzorom.

 

Centrálny súmrakový spínač funguje spoľahlivo

centrálne riadenie pohybových senzorov

Spomínané poruchy svietidiel sa však dajú jednoducho odstrániť. Riešením je inštalácia centrálneho súmrakového spínača, ktorý uvedie všetky pohybové senzory do pohotovostného režimu v rovnakom okamihu. Zároveň zabráni samovoľnému spínaniu svietidiel cez deň a zabezpečí, že snímače pohybu budú reagovať až na zotmenie.

Centrálnym súmrakovým spínačom viete šetriť financie.

Použitím centrálneho súmrakového spínača aj ušetríte, pretože svietidlá so senzorom v pohotovostnom režime, aj cez deň, majú elektrický odber, ktorý nie je zanedbateľný, jedná sa hlavne o svietidlá s HF, mikrovlným-radarovým senzorom. Tieto svietidlá v pohotovostnom režime môžu mať spotrebu aj 5W, čo pri 12.poschodovej bytovke s dvoma svietidlami na poschodí robí až 120W. Znamená to, máte zapnutú 120W žiarovku 365 dní v roku, čo robí spotrebu elektrickej energie 1.051 kWh za rok.

Len správne použitie a zapojenie senzorových svietidiel s centrálnym súmrakovým senzorom, dokáže ušetriť financie a podstane spríjemniť pohyb osôb v daných priestoroch. Centrálnym súmrakovým senzorom, odstránime vysokú spotrebu elektrickej energie a zabezpečíme začatie spínania naraz, v nastavenom čase – zotmení.

Všetko funguje ako má a po zotmení začnú svietidlá s pohybovým senzorom spínať, počas dňa sú svietidlá odpojené a neodoberajú žiadnu elektrickú energiu. Centrálny súmrakový spínač má svoj odber cca 6W, ale je len jeden, takže je to zanedbateľné, celkovo 43,8 kWh za rok.

 

Súvisiace články:

Aké sú rozdiely medzi HF a PIR senzormi? https://www.bmelektro.sk/ake-su-rozdiely-medzi-hf-a-pir-senzormi/

Aké máte skúsenosti so svietidlami s pohybovými senzormi?

Napíšte nám do diskusie nižšie.

Máte požiadavku? Pošlite nám ju.

9 + 2 =

Alebo nám Zavolajte

0905 380 493