fbpx

Ponúkame prehľad a porovnanie rôznych RFID technológií vrátane nízkofrekvenčných čipov 125 kHz, systémov MIFARE, iButton zariadení a NFC. Čipové, kartové systémy sú najčastejšie používané v bytových domoch, rodinných domoch a vo firmách. Často ich v súčasnosti vidíme v spojení s domácim dorozumievacím systémom – domáce telefóny. Objavíte ich výrobcov, frekvencie, úrovne zabezpečenia a pozrieme sa aj na výhody a nevýhody každej z týchto technológií.

V bytových domoch, panelákoch, sa doteraz najčastejšie používala technológia RFID 125 kHz. Táto technológia je však na ústupe, pretože ju možno ľahko skopírovať a dnes už v každej kľúčovej službe vám bez problémov naklonujú potrebný počet kópií.

Vyššiu úroveň zabezpečenia ponúka technológia MIFARE 13,56 MHz, ktorá je výrazne náročnejšia na skopírovanie. Na špici moderných riešení je v súčasnosti technológia NFC, ktorá poskytuje široké spektrum možností a vyniká svojou flexibilitou a bezpečnosťou.

1. iButton, Dallas 1-Wire

Kľúče Dallas, známe aj ako iButton (od spoločnosti Maxim Integrated, predtým Dallas Semiconductor), sú malé elektronické zariadenia uzavreté v kovovom puzdre, ktoré fungujú ako elektronické identifikátory. Tieto zariadenia komunikujú s čítačkami pomocou jednobodového dotykového rozhrania.

Výrobcovia: Maxim Integrated
Frekvencia: 1-Wire protokol – nezahŕňa použitie RF frekvencií.
Zabezpečenie: Základné až pokročilé funkcie zabezpečenia.
Výhody: Odolnosť, jednoduchosť použitia, kovové púzdro, mobilita.
Nevýhody: Vyžaduje fyzický kontakt, pomalší prenos dát v porovnaní s bezkontaktnými technológiami.

2.RFID 125 kHz

RFID čipy s frekvenciou 125 kHz patrí medzi najbežnejšie používané čipy v nízkofrekvenčnej (LF) RFID technológii. Tieto čipy sú široko rozšírené v aplikáciách, ako sú kontrola prístupu, identifikácia zvierat a zabezpečenie majetku.

Výrobcovia: Atmel, NXP Semiconductors, EM Microelectronic, Temic
Frekvencia: 125 kHz
Zabezpečenie: Základné bezpečnostné funkcie, náchylné na klonovanie.
Výhody: Nízka cena, dobrá penetrácia materiálov, jednoduchá integrácia.
Nevýhody: Nižšie zabezpečenie, pomalší prenos dát, obmedzený dosah.

3.MIFARE 13,56 MHz

Výrobcovia: NXP Semiconductors
Frekvencia: 13.56 MHz
Zabezpečenie: Rôzne úrovne zabezpečenia vrátane šifrovania AES.
Výhody: Vyššie zabezpečenie, rýchly prenos dát, flexibilné použitie.
Nevýhody: Vyššie náklady, zložitejšia správa.

4. NFC

NFC (Near Field Communication) je špecializovaný podtyp RFID (Radio Frequency Identification) technológie, ktorá umožňuje bezdrôtovú komunikáciu na krátke vzdialenosti, zvyčajne do 10 cm. NFC čipy sú bežne používané v smartfónoch a iných zariadeniach pre rýchle a bezpečné transakcie, ako je bezkontaktné platobné systémy a výmena dát medzi zariadeniami.

Výrobcovia: NXP Semiconductors, Broadcom, Qualcomm
Frekvencia: 13.56 MHz
Zabezpečenie: Šifrovanie, autentifikácia, vysoká úroveň zabezpečenia.
Výhody: Vysoká bezpečnosť, pohodlné a rýchle platby, široká kompatibilita s modernými zariadeniami.
Nevýhody: Obmedzený dosah, závislosť na podpore zariadenia.

Porovnávacia tabuľka systémov:

Technológia Frekvencia Zabezpečenie Výhody Nevýhody
iButton 1-Wire Stredné až vysoké Odolnosť, mobilita, jednoduché použitie Vyžaduje fyzický kontakt, pomalší prenos dát
RFID 125 kHz 125 kHz Nízke Nízke náklady, dobrá penetrácia materiálov Nízka rýchlosť, obmedzené zabezpečenie, obmedzený dosah
MIFARE 13.56 MHz Vysoké (vrstvy) Vysoké zabezpečenie, rýchly prenos dát, flexibilita Vyššie náklady, zložitejšia správa
NFC 13.56 MHz Vysoké Bezpečnosť, pohodlnosť, široká kompatibilita s modernými zariadeniami Obmedzený dosah, závislosť na podpore zariadenia

Technológie ako 125 kHz RFID, MIFARE, iButton a NFC predstavujú rôzne možnosti pre bezkontaktné autorizačné systémy, každá s vlastnými špecifikáciami a aplikáciami. Zatiaľ čo 125 kHz RFID poskytuje základné funkcie pre jednoduché aplikácie, MIFARE a NFC ponúkajú vysoké úrovne zabezpečenia a flexibilitu pre komplexnejšie systémy. iButton zase vyniká vo fyzickej odolnosti a jednoduchosti použitia. Výber správnej technológie závisí od požiadaviek konkrétnej aplikácie, rozpočtu a požadovaného stupňa zabezpečenia. Vďaka neustálemu pokroku a inováciám v týchto technológiách môžeme očakávať ešte lepšie prispôsobené a efektívnejšie systémy v budúcnosti, ktoré budú riešiť širšie spektrum potrieb v rôznych priemyselných odvetviach.

Potrebujete čipový systém pre vstup do objektu? Napíšte nám.

Kontaktujte nás pomocou nášho jednoduchého formulára a spoločne zabezpečíme, aby vaše elektroinštalácie boli chránené a spĺňali všetky normy. Vyplňte prosím jednoduchý formulár a zaškrtnite, že ste si prečítali „Zásady ochrany osobných údajov“. Kliknite na Odoslať. 

  NAJNOVŠIE ČLÁNKY

  Kamery – prevencia aj smart riešenia 

  Kamery – prevencia aj smart riešenia 

  Ochranu majetku v bytovom dome vieme zabezpečiť, jednoducho, snímaním priestoru so záznamom. K tomu potrebujete nainštalovať kamerový systém, ktorý toto všetko zabezpečí. Kamerové systémy majú aj dôležitý psychologický efekt a už len ich samotné umiestnenie odrádza...

  Vypadáva vám doma prúd? 

  Vypadáva vám doma prúd? 

  Nejeden z nás už túto situáciu doma zažil. Pozeráte doma televízor, do toho perie práčka a niekto v kuchyni zapne mikrovlnku. A zrazu ste, ako sa povie, bez elektriky. Ako prvé určite skontrolujete, či ide o výpadok v celom paneláku alebo sa týka len vášho bytu.   Ak...

  Senzorové osvetlenie v bytovke 

  Senzorové osvetlenie v bytovke 

  Vedeli ste, že svetlo so senzorom dokáže v spoločných priestoroch vo vašej bytovke ušetriť až 80 % elektrickej energie? Senzorové osvetlenie v bytovom dome je ideálnou a praktickou voľbou, ktorá všetkým obyvateľom zabezpečí bezpečnosť a vyšší komfort. A samozrejme,...

  author avatar
  Bohuš Žila