POSILNENIE ELEKTRICKÝCH OBVODOV V BYTE

V dobe stavania väčšiny “bytoviek” boli elektrické rozvody dimenzované na vtedy dostupné elektrické spotrebiče.

V suterénoch bytoviek sa realizovali spoločné práčovne a sušiarne. Mikrovlnky, sušičky a sklokeramické platne boli možno len vo výskume a nikto veľakrát o nich ani len netušil. Dnes máme všetky možné elektrické zariadenia, vysokovýkonné práčky, sušičky a umývačky riadu. Vysoko citlivé počitače, mobily, smart televízory a tablety. Všetky tieto zariadenia potrebuje elektrickú energiu a dodávame ju veľakrát po starých, neudržiavaných, nekontrolovaných a nezrevidovaných obvodoch bytu.

Najlepšie riešenie je kompletná rekonštrukcia rozvodov bytu. Čo však ak na takúto rekonštrukciu nie sú financie, alebo prevádzka bytu musí byť zachovaná?

Máme riešenia v podobe 2 Krokov v byte pre bezpečné bývanie, 4 krokov v byte pre bezpečné bývanie, ako aj posilnenie obvodov, ktoré si rozpíšeme nižšie.

Práčka

Práčka, podľa najnovších noriem, má mať samostatný obvod so samostatným istením B16A/1. Ukončenie obvodu je zásuvkou, ktorá má byť použitá len na napojenie práčky. Najčastejšie používané posilnenie obvodov.

Elektrická rúra

Taktiež elektrická rúra, podľa najnovších noriem, má mať samostatný obvod so samostatným istením B16A/1. Ukončenie obvodu je zásuvkou, ktorá má byť použitá len na napojenie elektrickej rúry. Druhé najčastejšie používané posilnenie obvodov.

Kuchynská linka

Obvody pre elektrické zariadenia, používané na kuchynskej linke, je taktiež potrebné posilniť. Používajú sa najčastejšie rýchlovarná konvica, mikrovlnka, rôzne roboty a miešače. Posilnením tejto časti bytu zabezpečíte bezporuchovú a bezpečnú prevádzku elektrických zariadení, používaných na kuchynskej linke.

Umývačka riadu

Použitie umývačky riadu sa najčastejšie vyskytuje až po kompletných rekonštrukciách elektrických rozvodoch bytu s novou kuchynskou linkou. Ak však uvažujete nad zakúpením umývačky riadu, aj bez rekonštrukcie, je potrebné vedieť, že aj umývačka riadu podľa najnovších platných noriem si vyžaduje samostatný elektrický obvod so samostatným istením B16A/1.

Sklokeramická varná platňa

Tento elektrický spotrebič bez kompletnej rekonštrukcie elektrických rozvodov v byte a rekonštrukcie hlavného prívodu bytu ani neodporúčame. Zaradením sklokeramickej platne do rozvodov bytu sa dosť výrazne zvýši celkové zaťaženie hlavného prívodu bytu. Sklokeremická platňa vie pracovať aj v troj fázovom pripojení, ktoré aj odporúčame. Pri zmene 1fázovej prípojky bytu na 3f prípojku bytu je potrebný projekt rekonštrukcie elektrickej prípojky ako aj revízna správa realizácia – východzia revízna správa.

Indukčná varná platňa

Indukčná varná platňa sa riadi rovnakými podmienkami ako sme písali vyššie ohľadne sklokeramickej platni.

K posilneniu jednoznačne odporúčame vykonať v byte 2 kroky k bezpečnému bývaniu, ktorého výsledkom je revízna správa platná 5 rokov. Viac o 2 krokoch pre bezpečné bývanie >>

Je najvyšší čas posilniť Vaše obvody, aby nedochádzalo k zahorievaniu a vyhadzovaniu ističov pri viacerých činnostiach s elektrickými zariadeniami naraz.

Vyplnením základných údajov a odoslaním formulára, od nás získate informácie ohľadne cien a činností pre jednotlivé posilnenia. Napíšte o aké posilnenie máte záujem. Následne stačí kliknúť na ODOSLAŤ a obratom od nás dostane email s informáciami a cenami.

Bratislava – Nitra – Trnava
Žilina – Martin – Trenčín – Ružomberok
Banská Bystrica – Zvolen

0905 380 493

Máte požiadavku? Pošlite nám ju.

8 + 9 =

Alebo nám Zavolajte

0905 380 493

Články z kategórie ELEKTRO

VIDEO TELEFÓNY – môžete ich odskúšať u Vás v bytovke

Uvažujete o VIDEO telefónoch do Vašej bytovky? Chceli by ste rekonštruovať domáce telefóny s možnosťou do budúcna, vymienať postupne AUDIO za VIDEO telefóny? Bližšie o unikátnom systéme Španielskej firmy píšeme v našom článku – Domáce telefóny pre bytovky.
Vieme prísť za Vami s funkčnými zariadeniami a vite si odskúšať ako VIDEO telefóny pre bytovky fungujú.

Povinnosti používateľa kamerového systému

Boli ste už v minulosti vy, alebo niektorý z vašich susedov v bytovke, rodinného domu, obeťou vandalizmu či krádeže? Bežne sa stáva, že zmizne bicykel z pivnice, topánky spred vchodu, alebo niekto poškodí dvere, či posprejuje steny, múry bytovky. V dnešnej dobe je na Slovensku množstvo podobných prípadov a stávajú sa každý deň. Neraz sa stane, že dotyčný páchateľ pochádza z toho istého domu.

Share This