fbpx
Blíži sa teplejšie obdobie, ktoré praje zatepľovaniu bytoviek. Zateplených bytoviek je stále viac a trend je taký, že budú naďalej pribúdať. Budú čoskoro zatepľovať aj vašu bytovku? Už sa tešíte, že bude vyzerať modernejšie? Že budete mať v zime nižšie náklady na vykurovanie? Pozor, aby vám úsmev z tváre nezmizol kvôli problémom s bleskozvodom.

Po zateplení stien (obvodových plášťov) a strechy dajte vykonať revíziu bleskozvodu nezávislej osobe. Revíznemu technikovi, ktorý bude zastupovať majiteľov bytov v zateplenej bytovke.

Problémy s bleskozvodom po zateplení nie sú výnimočné

zvod v ochrannej trubke

Štandardný postup je taký, že revízie vykonávajú dodávateľské spoločnosti. Firmy, ktoré zatepľujú bytovku, zabezpečia aj projektovú dokumentáciu a revíziu bleskozvodu. Problémy však vznikajú hlavne preto, že revízia nie je nestranná. Zastupuje dodávateľa.

 

Po štyroch rokoch od ukončenia zatepľovacích prác sa vykonáva ďalšia revízia bleskozvodu. A tá často odhalí fatálne zlyhania návrhu a realizácie bleskozvodu po zateplení.

 

Zaváži aj finančné hľadisko

 

Čo je na tejto situácii najviac nepríjemné okrem samotných problémov s bleskozvodom? Finančná stránka. Odstraňovanie porúch sa šplhá až na tisíce eur. V porovnaní s dôkladnou revíziou bezprostredne po zateplení je to horibilná suma. Revízia bleskozvodu stojí cca. 150-200 eur.

 

Aj preto je vhodné, aby ste po zateplení postupovali takto: revíziu od dodávateľskej firmy môžete rešpektovať, ale funkčnosť bleskozvodu si overte revíziou od nezávislého technika. Platí tu staré známe: dôveruj, ale preveruj. Ak nekvalitnú realizáciu bleskozvodu odhalíte až po štyroch rokoch, záruka na zatepľovacie práce už nemusí platiť.

 

Aké sú vaše skúsenosti s nedostatkami po zateplení bytovky?

Podeľte sa s nami v diskusii pod článkom.

author avatar
Bohuš Žila