Aj vám sa stáva, že sa strácate v normách bleskozvodu? Neviete, ktoré normy platili a kedy? Vedeli ste, že na Slovensku sme mali až päť rôznych platných noriem pre bleskozvody? Poďme si to všetko prehľadne ukázať.
Prehľad noriem pre bleskozvody na Slovensku
PASÍVNY BLESKOZVOD | AKTÍVNY BLESKOZVOD |
STN 34 1390 (od 29.1.1969 do 1.2.2009) | STN 34 1391 (od 6/1998 do 3/2014) |
STN EN 62305 1 až 4 (od 1.11.2016 do súčasnosť v rokoch 2009 – 2016 prechodné obdobie platné obidve normy STN 34 1390 aj súbor noriem STN EN 62305 1-4) | STN 34 1398 (od 4/2014 do 1.3.2017) |
NF-C-17-102 (FR-SK) (od 1.3.2017 do súčasnosť) jedná sa však o Francúzsku národnú normu, ktorá nemá platnosť v Európskej únii a ani na Slovensku (tábory sú však dva a ten druhý tvrdí, že je platná aj na Slovensku) |
Hlavné normy pre pasívne bleskozvody
STN 34 1390
Najprv sa pozrieme na normu STN 34 1390, ktorá bola platná 40 rokov. V súčasnosti je stále mnoho bleskozvodov, ktoré sa podľa nej revidujú.
Kľúčové pravidlá:
- Zemný odpor zemniča: do 15 ohmov.
- Počet zemničov: pre malé objekty stačí 1 zemnič, pre väčšie objekty viac.
- Ochranný priestor: vypočítal sa na základe ochranného uhla 120°. V praxi to znamenalo, že jeden vysoký komín s bleskozvodom vytvoril ochranný priestor pre celé mesto. Z praxe však vieme, že blesk často udiera aj mimo drôtov vysokého napätia.
- Revízie: každé 4 roky pre bytovky, rodinné domy a administratívne budovy. Termíny revízie bleskozvodu sa riadia platnou vyhláškou 508/2009 Z.z.
STN EN 62 305-1 až 4
Táto súčasná norma priniesla zložitejšie výpočty a analýzy. Na projektovanie a revíziu podľa nej je potrebná dobrá znalosť výpočtov a použitie softvérov.
Kľúčové pravidlá:
- Zemný odpor zemniča: do 10 ohmov.
- Počet zemničov: minimálne 2 pre každý objekt.
- Ochranný priestor: vypočítava sa pomocou valivej gule. Kde sa dotkne, je objekt nechránený a musí byť vytvorená zachytávacia sústava bleskozvodu.
- Triedy ochrany pred bleskom (LPS) : I, II, III alebo IV (bytovky spadajú do LPS III alebo IV). Pozn. LPS je kompletný systém používaný na zníženie hmotných škôd spôsobených úderom blesku do stavby.
- Polomer valivej gule pre jednotlivé triedy LPS je:
- LPS I – 20m
- LPS II – 30m
- LPS III – 45m
- LPS IV – 60m
- Veľkosť oka mrežovej zachytávacej sústavy na rovnej streche podľa LPS:
- LPS I – 5x5m
- LPS II – 10x10m
- LPS III – 15x15m
- LPS IV – 20x20m
- Počet zemničov sa určuje na základe triedy LPS a to:
- LPS I a LPS II – každých 10m po obvode objektu
- LPS III – každých 15m po obvode objektu
- LPS IV – každých 20m po obvode objektu.
Zmeny oproti starej norme
Pre dlhé bytovky (dĺžka viac ako 5x šírka) podľa starej normy stačili zemniče každých 15 m po dĺžke na striedačku. Podľa novej normy musia byť zemniče každých 15-20 m po obvode bytovky, závisí to od triedy LPS. To znamená, že dlhá bytovka potrebuje dvakrát toľko zemničov ako predtým.
Zemný odpor zemničov musí byť do 10 ohmov (predtým 15 ohmov). Všetky kovové predmety na streche musia byť odpojené od bleskozvodu a chránené s dostatočnou vzdialenosťou „s“.
Hlavné normy pre aktívne bleskozvody
STN 34 1391
Norma pre aktívne bleskozvody, ktoré využívajú aktívnu hlavicu na zachytávanie bleskov. Táto norma platila od roku 1998 do roku 2014. Avšak, táto norma bola predmetom kontroverzie medzi odborníkmi.
Kľúčové pravidlá:
- Ochranný dáždnik: nad objektom sa vytvára ochranný priestor.
- Zvody: pri malých objektoch stačí 1 zvod, pri väčších 2.
- Dostatočná vzdialenosť: výpočet podľa normy STN EN 62305.
Ďalšie zaujímavé články o bleskozvode:
Termíny revízií bleskozvodov >>
Nedostatočný počet zvodov bleskozvodu, podľa najnovších noriem STN EN 62305-1 až 4 ! >>
Aktívny bleskozvod revízia – podľa akej normy? >>
Podľa akej normy máme revidovať staré bleskozvody ? >>
Prehľad noriem pre bleskozvod a ich rozdiely >>
Problémy s bleskozvodom po zateplení odhaľte včas >>
Korózia a podmienky použitia materiálov bleskozvodu >>
Zachytávacia sústava, tyče a zvody – materiály a hrúbka >>
Dobry den chcem sa opytat ,mam 4 zvody jeden ide cez balkon v tvare L co znamena ze zvod som musel prevrtat cez balkon ,lebo ak som ho tahal po balkone a potom pod balkon a do zeme hrozilo preskokove napatie. Otazka znie ze ak som prevrtal nejaky roxor ktory bol v deke balkona co to.moze robit?
Dobrý deň, ak sa jedná o panelový bytový dom (paneláky) tieto sa považujú za klietkový systém vytvorený pospájaním roxorov a tieto sú uzemnené. Ak to nebude mať vplyv na statiku balkóna s pohľadu bleskozvodu to nie je problém.
Zvod vedie 30 cm od vonkajšej jednotky klimatizácie. Robili nám rekonštrukciu hromozvodov
Ak je bezpečná vzdialenosť bleskozvodu väčšia ako 30cm (ktorú určí projektant elektro), musí sa vonkajšia jednotka klimatizácie pripojiť na zvod bleskozvodu a prívodný elektrický kábel musí byť chránený v rozvodnici prepäťovou ochranou. Ak je bezpečná vzdialenosť menšia ako 30cm potom sa vonkajšia jednotka klimatizácie nemusí pripojiť na zvod bleskozvodu.
Dobrý deň,
máme dom postavený pod vysokým napätím, vedie ponad nás elektrické stĺpy, kto by mi vedel prosím povedať, či máme mať bleskozvod?
Ďakujem
Chmeliarová
Dobrý deň, aj keď ste pod stĺpmi elektrických rozvodov bleskozvod by ste mali mať. Pri poistnom plnení ak máte nehnuteľnosť poistenú a bude škoda spôsobená elektrickým prepätím, budú od Vás požadovať revíznu správu od bleskozvodu, ktorý ale nemáte.